Dziecko, które się wysypia, ma lepsze wyniki w szkole

Lepiej, żeby zajęcia szkolne nie zaczynały się zbyt wcześnie rano – brzmią wnioski z pracy naukowej opublikowanej w piśmie Science Advances. 

Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy rozpoczynanie zajęć szkolnych później niż zwykle wpłynie na przewlekłe niedospanie, jakie dotyka większości nastolatków, i czy przełoży się to na wyniki w nauce. 

W tym celu w dwóch szkołach średnich w Seatlle (USA), Franklin High oraz Roosevelt High, rozpoczęcie zajęć przełożono o prawie godzinę. Uczniowie nie musieli wstawać wcześnie rano, co zaowocowało wydłużeniem snu – o średnio 35 min i wiązało się z rzadszymi spóźnieniami, nieobecnościami i nawet z poprawą uwagi w trakcie lekcji. A to z kolei przyniosło poprawę średniej ocen (ok. 5%). 

Eksperci od lat wskazują, że organizm dziecka (zwłaszcza nastolatka) pod względem zapotrzebowania na sen mocno różni się od organizmu dorosłych. Inaczej działa dziecięcy zegar dobowy, co powinny uwzględniać programy zajęć w szkole i zajęcia pozaszkolne (dzieci naturalnie są bardziej zmęczone wieczorem). Optymalny czas trwania snu u nastolatków to 8-10 godz. Tymczasem dorośli ustalający programy nauczania wydają się ignorować ten fakt. O opóźnianie początku lekcji w szkołach apelują nawet lekarze z Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Wg nich zajęcia powinny zaczynać się najwcześniej o 8:30, a najlepiej jeszcze później. 

Na program szkolny w naszym kraju wpływu nie mamy. Póki co zadbajmy więc przynajmniej o wcześniejsze pójście spać. I nie miejmy pretensji do dzieci, że gorzej im idzie nauka – czy to rano, czy na popołudniowych zajęciach. 

One thought on “Dziecko, które się wysypia, ma lepsze wyniki w szkole

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: