Straty edukacyjne w pandemii

W warszawskich szkołach średnich przeprowadzono szeroko zakrojone badanie oceniające skutki zdalnej nauki i reformy oświaty. Wyniki wskazują na poważną lukę, regres w edukacji, który trudno będzie nadrobić. 

My zaś już teraz zapraszamy uczniów szkół średnich na kurs uzupełniający luki w matematyce. Startujemy w lutym 2022, aby przygotować się do matury w 2023. Ci, którzy uważają, że dadzą radę nadrobić wszystko od września, są w błędzie. 

Najbardziej poszkodowani są wedle raportu uczniowie klas drugich, ale jest to złudne o tyle, że problem ten dotyczy wszystkich roczników (studentów również) i zostanie z nami na długo. Zdalna edukacja (i reforma) dotknęła wszak także uczniów szkół podstawowych, którzy w kolejnych latach będą trafiać do szkół średnich, w których już i tak i przed reformą, i przed pandemią mieliśmy zauważalny skok trudności. Teraz uczniowie będą się mierzyć z jeszcze większymi wyzwaniami.

Raport nie porusza mnóstwa innych problemów uczniów szkół średnich: od problemów natury psychicznej, przez konflikty z rodzicami (wywołane totalnie odmienną percepcją potrzeby edukacji), motywacji czy wreszcie olbrzymiej zmiany technologicznej, jaka zaszła w ostatnich latach i która spowodowała, że obecny model edukacji po prostu się zestarzał. Problemy ze szkołą są dziś wielowymiarowe i wcale nie proste do rozwiązania.

Z naszych lionheartowych obserwacji możemy za to podać ważną regułę: nie ma regresu u tych dzieci, które są zmotywowane i rozumieją, po co jest edukacja. Każde może być motywowane na inny sposób, więc recepty nie damy, ale zwracamy uwagę, że jeśli uczeń nie chce umieć i woli kombinować na sprawdzianach, to możliwości ma tu znacznie większe niż nauczyciela zdolność do ich „neutralizacji”. Natomiast jeśli chce umieć, to już połowa sukcesu. 

Więcej szczegółów nt. wyników badania znajduje się tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: