O egzaminach próbnych

Dlaczego egzamin próbny z angielskiego jest łatwy, a z matematyki trudny?

Moi uczniowie dość często zadają to pytanie na lekcjach matematyki. W formie retorycznej co prawda, ale kryje się w nim bardzo ważny aspekt praktyczny. 

Wydaje mi się, że najważniejsza rola, jaką pełni egzamin próbny, to pokazanie uczniowi, z czym mu się przyjdzie zmierzyć za kilka miesięcy. Wyniki potrafią nieźle „potrząsnąć” oceną własnych umiejętności, choć oczywiście nie każdy się nimi przejmie. 

Uczniowie mają okazję zobaczyć, jak różnorodne będą zadania egzaminacyjne i jaki będzie ich stopień trudności. Egzamin ósmoklasisty rzadko zawiera zadania wykraczające poza _średni_ poziom  matematyki reprezentowany w programie podstawówki. To oznacza, że im trudniejsze wydadzą nam się te zadania próbne i im więcej błędów popełnimy, tym większe luki mamy w wiedzy i umiejętnościach. I tym intensywniej trzeba się do tego egzaminu przygotowywać. 

Prosta prawda mówi bowiem, że jak ktoś coś umie, to nie jest to dla niego trudne. Więc jeśli uważasz, że egzamin z angielskiego był prosty, to znaczy, że znasz angielski na bardzo dobrym poziomie. Jeśli zaś uważasz, że matematyka była trudna, to znaczy, że trzeba pouzupełniać luki w umiejętnościach. 

Najlepszą opcją jest regularne robienie zadań, w tempie takim, aby do czasu „prawdziwego” egzaminu powtórzyć jak najwięcej. My wspieramy uczniów klas ósmych, a nawet siódmych, prowadząc od początku września kursy do egzaminu ósmoklasisty (w piątki angielski, w sobotę matematyka). Dołączyć można przez cały rok (co nie oznacza, że można na tym poprzestać, tj. nie ćwiczyć w domu, nie odrabiać prac domowych…).

Jest jeszcze jeden interesujący aspekt omawianej kwestii: niektórzy uczniowie uznają, że matematyka była prosta, mimo że zdobyli powiedzmy 20% punktów. To chyba rezultat specyficznej percepcji świata, wewnętrznej radości, która nie pozwala zbytnio się martwić porażkami. Tak to przynajmniej interpretuję. 

Andrzej Balcerzak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: