Już jedna czwarta dzieci uzależniona od smartfona, skutki są poważne

Na łamach pisma fachowego „BMC Psychiatry” brytyjscy naukowcy opublikowali analizę, która kreśli dramatyczny obraz współczesnego świata w aspekcie dzieci i ich związków ze smartfonami. 

Z przeszło 40 tys. analizowanych dzieci u 23% stwierdzono „problematyczne używanie smartfona” (psychiatryczny żargon zastępujący ostatnimi czasy popularne, choć negatywnie nacechowane słowo „uzależnienie”). Te dzieci z kolei miały:

  • trzykrotnie częściej depresję
  • trzykrotnie częściej zaburzenia lękowe
  • blisko dwukrotnie zwiększony odczuwalny poziom stresu 
  • dwuipółkrotnie częściej problemy ze snem. 

Smartfony są na tyle nowe, że trudno wskazać przyczyny obserwowanych korelacji. Są jednocześnie na tyle powszechne i uważane za niegroźne, że stanowią, zdaniem badaczy, znacznie większe zagrożenie społeczne niż alkohol. Być może to stały dopływ informacji i ich przetwarzanie oraz oczekiwanie na natychmiastową reakcję pełnią rolę uzależniającą i zwiększają ryzyko zaburzeń psychicznych. A może osoby szczególnie podatne na te zaburzenia mają skłonność do szczególnie intensywnego używania smartfonów. 

Faktem jest, że częstość zaburzeń psychicznych rośnie, najbardziej wśród dorastających dziewczynek, które są jednocześnie najbardziej podatne na uzależnienie od smartfona. Nieograniczony czas, jaki pozwalamy dziecku spędzać ze smartfonem, nie tylko przyczynia się do problemów w nauce, ale może przełożyć się na całe jego życie. 

Eksperci zalecają kontrolować czas spędzany przez dziecko ze smartfonem – my ze swojej strony wykorzystujemy program Google Family Link i możemy go polecić z uwagi na prostotę obsługi i bardzo duże możliwości ograniczania korzystania czy to ze smartfonu w ogóle, czy z poszczególnych aplikacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: