Jak długi czas dziecko może spędzać ze smartfonem?

Pytanie zawarte w tytule można śmiało rozszerzyć: nie tylko ze smartfonem, ale z całą współczesną elektroniką: konsolą do gier, komputerem, telewizją… Odpowiedzi udzielić ma duże badanie sponsorowane przez rząd amerykański, w ramach którego 11 tys. dzieci będzie obserwowanych przez 10 lat pod kątem wpływu współczesnej technologii na zdrowie i działanie mózgu, jednak mamy już wstępne wyniki i są one co najmniej alarmujące. 

Przybliżyła je niedawno dr Gaya Dowling z National Institutes of Health w wywiadzie dla telewizji CBS. 

Z badań przeprowadzonych metodą rezonansu magnetycznego u 4500 dzieci wynika, że te, które na interakcje z tabletami, smartfonami i grami przeznaczają więcej niż 7 godzin dziennie, mają przedwczesne zmiany w obrębie mózgu – ścieńczenie kory mózgowej, czyli obszaru zawiadującego m.in. analizą wszystkich bodźców docierających do układu nerwowego. Można podejrzewać, że zmiany te odbiją się na późniejszym funkcjonowaniu poznawczym – zwłaszcza że naukowcy odkryli również, iż spędzanie z elektroniką już 2 godzin dziennie owocuje gorszymi wynikami w testach języka i myślenia. 

Wpatrywanie się w ekrany jest też łączone z zaburzeniami snu u nastolatków (nadmiar światła rozregulowuje układy neurohormonalne odpowiadające za sen), a niedobór snu także przekłada się na gorsze wyniki w nauce. 

Lekarze z Amerykańskiej Akademii Pediatrii zalecają, by dzieci spędzały nie więcej niż godzinę ze współczesnymi urządzeniami typu smartfon, komputer czy konsola, i pod żadnym warunkiem obsługa ich nie powinnna wpływać na czas poświęcony ćwiczeniom lub czas snu. Rodzice powinni zawsze znać charakter mediów, z których korzystają dzieci i co pewien czas wspólnie z nich korzystać, aby móc tłumaczyć pewne zjawiska i przenosić je na otaczającą nas rzeczywistość (np. pomagać rozwiązywać konflikty w grupach internetowych). Należy też wyznaczyć czas wolny od elektroniki (np. podczas jazdy samochodem, wspólnego obiadu) oraz pomyśleć na wprowadzeniem wolnych od elektroniki pomieszczeń w domu (np. sypialni). 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: